Milí Hradištáci, sousedé, návštěvníci města. V sobotu 16. 9. od rána až do večerních hodin se můžete opět po roce a již třetí rok za sebou těšit na sousedskou slavnost „ZAŽÍT HRADIŠTĚ JINAK“. Letos bude opět uzavřeno Masarykovo náměstí i přilehlé ulice. Tentokrát okolo celé radnice včetně parkoviště před restaurací „Karlovy Vary“. Pro návštěvníky bude vyhrazen prostor již od Komerční banky směrem k náměstí a stejně tak vstup z druhé strany od knihovny před náměstím. Celá akce mít hlavní pódium opět před kostelem svatého Jakuba.

Letos bude tato již tradiční kulturní i společenská akce rozšířena, můžete se těšit na bohatý program zaměřený na malé i velké návštěvníky, na turisty i domácí. Během něj se představí mnichovohradišťské spolky i drobní živnostníci a v rámci hudebních vystoupení vystoupí umělci různých žánrů se vztahem k našemu městu. Ani letos by neměla chybět ukázka kultury spřátelených měst z polského Chojnówa a německého Erzhausenu. 

Organizátoři chystají také exkurzi do historie jednoho z nejvýznamnějších a nejznámějších výrobců nákladních automobilů historie nejenom u nás ve městě, ale i v Evropě a možná i po celém světě – LIAZu. Klub historiků LIAZu se již moc těší k nám do Mnichova Hradiště a připravuje si pro nás výstavu cca 10 nákladních vozů, které byly vyrobeny v našem bývalém závodě. Spolu s tím bude připraven i pohled do nedávné historie v podobě fotografií a textových doplnění. Celá tato výstava bude umístěna na již zmíněném parkovišti u Karlových Varů.

V prostoru náměstí budou rozmístěny stánky, již tradičně se potkáte s různými spolky, sportovními organizacemi, velkou část budou tvořit ukázky dětské tvořivosti místních mateřských školek, škol, klubu DDM a dalších.  Mimo jiné vystoupí mezi dětmi velmi oblíbený herec a loutkař z Mnichova Hradiště Štěpán Tuček s pásmem loutkových pohádek pro děti. V celém prostoru bude připraveno bohaté občerstvení od místních prodejců, lahodné kávy od kavárníků, kde si jistě každý najde to, co mu zrovna v daný okamžik přijde k chuti. Představí se nám i místní osadní výbory a partnerská města nás na svých stáncích seznámí s životem v zahraničních krajích.

Celý den budou na dvou místech probíhat kulturní akce.

Velká scéna, která je umístěna již tradičně před kostelem sv. Jakuba vás obdaruje spoustou rozmanité hudby, kulturním vystoupením místních MŠ a ZŠ, ukázkou brazilského bojového umění Capoeira.  V průběhu odpoledne také proběhne slavnostní předání Cen mládeže města Mnichovo Hradiště.

Vystoupit s hudební produkcí přislíbili: kytarista Mamut Eichler, Vodoměrka,  MAREKs, Country Stock, punk-rocková kapela z partnerského města Erzhausen Die stinkenden Socken, Jolly Buskers a celý den završí stejně jako loni oblíbená kapela Nastarýkolena s Lubošem Odhánělem.

Malá scéna bude umístěna v podloubí na náměstí TGM. Zde budou probíhat různé diskuse se zástupci města či představení investic města, které bude spojeno s fotografiemi. Připravujeme malé představení hráčů na piano a dětská představení. Dále bude připraven zajímavý blok, který je nazván „Malá dílna se starostou nejen pro děti…“

ZUŠ připravuje stejně jako loni volný přístup na vernisáž do prostoru galerie Konírna, která bude opět zajímavým doplňkem a najde si zde svůj prostor spousty návštěvníků.

 K programu můžete přispět i vy, ať už návštěvou nebo nabídkou své práce, případně ukázkou své šikovnosti nebo koníčka. Chcete-li být o Sousedské vidět, hlaste se u Dagmar Motlové – Farmářky z Ráje. Uzávěrka přihlášek pro účinkující, vystavovatele a prodejce je do 20. 7. 2017

Tímto bychom vás všechny chtěli pozvat a těšíme se na vás v sobotu 16. 9. 2017 od 10:00 hodin. Zapište si toto datum do svých kalendářů, diářů, hlav, ať se můžete přijít podívat, potkat se spoustou lidí a užít si krásný den plný různých překvapení v našem krásném městě Mnichovo Hradiště.

Další, již konkrétní informace o harmonogramu Sousedské slavnosti se dozvíte v zářijovém Kamelotu, na webu města i na ostatních sociálních sítích.

Za pořadatele této akce Město Mnichovo Hradiště, Klub s.r.o. a spolek Žijeme pro Hradiště

Ondřej Knobloch