Přání pro Ježíška uletělo 300km. Z Mnichova Hradiště do Czestochow

13. prosince odletělo z farské zahrady v Mnichově Hradišti v Pojizeří více než 200 balonků, na které připnuly svá přání pro Ježíška děti z Mnichova Hradiště a širokého okolí. Příběh zde mohl skončit. To by ale nebyl čas Vánoc, kdy se dějí zázraky. O čtyři dny později šel totiž v polské Czestochowe na svou každodenní procházku se psem pan Zbigniew Stawiarski. Na stromě visel už téměř prázdný balonek s dvoumetrovou stužkou a vzkazem. Za pár dní již psal honorární konzul České republiky spolku Žijeme pro Hradiště, zda by bylo možné dopátrat Elišku, která přání napsala. Czestochowa je totiž nejdůležitějším poutním místem v Polsku, a přání pro Ježíška tak našlo své místo přesně.

„Během letošního mnichovohradišťského jarmarku jsme se rozhodli uspořádat akci Balonky pro Ježíška. Za zpěvu koled v podání místního baráčnického spolku bylo z farské zahrady vypuštěno přes 200 balónků s přáními dětí. Chtěli jsme jen potěšit děti a rodiče a užít si advent,“ říká Aleš Janatka ze spolku Žijeme pro Hradiště, který akci inicioval. Poté co se všichni rozešli, nikdo ještě netušil, že příběh bude mít pokračování. To by ale nesměl být zvídavý pan Zbigniew Stawiarski, který o čtyři dny později z čtyřmetrové výšky stáhl holí vzkaz visící z koruny stromu v parku v Czestochowe. Když přišel domů, přeložil si obsah přání, kde stálo: „Milý Ježíšku, přeji si papouška, telefon a oblečení. Eliška V.“ Pan Stawiarski našel na přáníčku nápis Žijeme pro Hradiště, domníval se tedy, že jde o Hradiště Uherské. Jako člena místního leteckého spolku jej překvapilo, že přání urazilo více jak 200 km. I proto se spojil s panem Jarosławem Krykwińským, honorárním konzulem ČR v Czestochowe, který přes internet našel správné odletové místo přání, tedy Mnichovo Hradiště. Dopis pro Ježíška tak překonal vzdálenost 300 km.

„Když šíříte kolem sebe dobrou energii, tak se vám vrátí. Tento příběh je tím nejmilejším důkazem. Jsem rád, že jsou v Mnichově Hradišti akční lidé jako Aleš Janatka. Balonky pro Ježíška spojují při vypouštění různé generace, jak je ale vidět, tak se daří spojit i národy,“ řekl o příběhu starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman, který je nyní ve spojení s honorárním konzulem, aby se podařilo nalézt Elišku Vanišovou a splnit její vánoční přání.

Žádáme tímto všechny, aby nám pomohli Elišku vypátrat a dokončit tak tento krásný vánoční příběh.

Kontakt pro media:

Jaroslav Trpkoš, předseda spolku Žijeme pro Hradiště

T: 731 440 036

E: J.Trpkos@seznam.cz

www.zijemeprohradiste.cz10849682_10205468442500261_587539776_o